G.SKILL Aegis F4-3200C16D-16GIS 16GB (2x 8GB) DIMM System Memory, 3200MHz, DDR4, CL16
search
VAT included
Stock status: Very low
Last 5 items
Delivered within 1-2 days.
Quantity
Delivery from %MINIMAL_DATE%
G.Skill Aegis 16GB (8GB x2)DDR4 System Memory
The Ideal Solution for Gaming PCs
Designed for Gamers
Built for Quality
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Limited Lifetime Warranty
Specifications
Memory Type
DDR4
Capacity
16GB (8GB x2)
Dual Channel Kit
OC Profile Support
Intel XMP 2.0
Tested Speed (Up To) (XMP)
3200 MT/s
Tested Latency (XMP)
Tested Voltage (XMP)
1.35V
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Checking (ECC)
Non-ECC
SPD Speed (Default)
2133 MT/s
SPD Voltage (Default)
1.20V
Fan Included
No
Warranty
Limited Lifetime
Features
Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready
GSKILL
F4-3200C16D-16GIS
5 Items
Data sheet
Form Factor
DIMM
DDR Type
DDR4
Speed
3200MHz