DeepCool DQ750-M-V2L 750W 120mm Silent High Performance Fan 80 PLUS Gold Fully Modular PSU
search
VAT included
Stock status: Out of stock
Out of stock
Quantity
Out of stock
DQ750-M-V2L
Reliable 80 PLUS Efficiency
The DQ750M-V2L fully modular 750W 80 PLUS Gold power supply features 100% Japanese capacitors and high quality switch MOSFETs. Built to deliver stable output capacity with high conversion efficiency, the DQ750-M-V2L offers better reliability for your PC system.
80 PLUS Gold Certified
Excellent Design
80 PLUS Gold
80 PLUS Gold certified - Up to 87~90% efficient (20~100% Loading)
Silent and High Performance Fan
120mm silent fan has temperature control function to keep low noise
Details
- High grade Japanese 105°C PFC Boost Capacitor
- 100% Japanese Capacitors
- Excellent 1 and 2-stage EMI filter circuit
- Highly efficient Active PFC
- Excellent manufacturing process
- Highly reliable supervisor IC for protections
Fully Modular
Easy cable management with flat cables keep your system clean and tidy.
The 100% Japanese capacitors enhanced ripple filtering, improved reliability and product life.
Model
DQ750-M-V2L
Type
ATX 12V V2.31
Wattage
750W
Input Voltage
100-240V
Input Current
10.0A
Input Frequency Range
47~63Hz
Fan Size
120mm Silent Fan
PFC
Active
Power Good Signal
100-500ms
Hold Up Time
>16ms (80% Loading)
Efficiency
>90% Under Typical Load (50% Loading)
Standby Efficiency
ErP Lot 3 2014
Certification
80 PLUS Gold
Protection
OVP / UVP / OCP / SCP / OPP / OTP
Operation Temperature
0~40°C
Regulatory
CE / CB / CCC / EAC / FCC / KCC / RCM / RoHs
MTBF
100,000 Hours
Connections
1 x Motherboard 24-pin
2 x EPS 12V Connector 8 (4+4) Pin
4 x PCI-E (6+2 pin)
10 x SATA
4 x Peripheral (Molex 4-pin)
Product Dimension ( W x L x H )
150 x 160 x 86mm
Master Carton Quantity
6
DEEPCOOL
DP-GD-DQ750-M-V2L
Data sheet
Size
ATX
Wattage
750W